Jdi na obsah Jdi na menu
 


KLUB HNUTÍ BRONTOSAURUS

images_2.jpg 

 

Klub Hnutí Brontosaurus Zelený dům

Email: zelenydum@brontosaurus.cz   Telefon: 469 811 145  Mobil: 775 012 157

 

Adresa pro poštu: Klub Hnutí Brontosaurus Zelený dům, Víta Nejedlého 584, 537 01 Chrudim

/ není fakturační adresou - Kluby spadají pod Kancelář Ústředí HB, viz zde http://www.brontosaurus.cz/struktura-a-organizace/kluby 

(Nový web je zde a postupně se dotváří, děkujeme za pochopení: https://zelenydumchrudim.cz/klub-hnuti-brontosaurus/

Co děláme ? Pečujeme o přírodní lokality, organizujeme víkendovky Hnutí Brontosaurus pod Akce příroda a Akce památky,
a to především v PR Habrov v Chrudimi, v Prosetíně, na Hradě Lichnice v CHKO Železné Hory a nebo v přírodním parku Doubrava nedaleko Pařížova.
Dále spolupořádáme osvětové akce pro veřejnost ve spolupráci se Zeleným domem Chrudim, z.s. a účastníme se jako partneři různých aktivit se zaměřením na životní prostředí, ochranu přírody a památek a to již od našeho založení v roce 2014.

 

Napsali o nás: 

https://chrudimsky.denik.cz/zpravy_region/brontosauri-pomahali-20181101.html

https://dobrapraxe.cz/cz/stripky/chrudim-kola-z-chrudimi-miri-do-afriky 

http://chrudimskenoviny.cz/kategorie/zpravy/oslavy-dne-zeme-prinaseji-pohadku-o-vlivu-cloveka-na-globalni-oteplovani

https://novinychrudim.cz/2018/12/20/zpivani-pred-cervenou-kaplickou-u-parku-strelnice-slibuje-obcerstveni-a-nefalsovanou-predvanocni-pohodu/

https://dobrapraxe.cz/cz/stripky/chrudim-kola-z-chrudimi-miri-do-afriky

 

Proběhlo za účasti 6 dobrovolníků: To nejlepší z Lichnice

akce památky
víkendovka

 

Datum
Místo Hrad Lichnice, Pařížov,CHKO Železné hory, Doubrava
Věk 18–45 let
Začátek akce
Cena 200 Kč
Kontaktní osoba Michal Šindler
420777583491
tajna.schranka@brontosaurus.cz
Web akce: michal-sindler.wz.cz

Proběhlo: Vyrob svůj vlastní vermikompostér, který vám pomůže v domácnosti likvidovat bioodpad pomocí kalifornských žížal a tím předcházet vzniku odpadu. Na Workshopu se dozvíte všechny informace ohledně domácího kompostování a také si pod vedením zkušených lektorů vyrobíte svůj vermikompostér. Workshop je pro účastníky zdarma, ale počet míst je omezen, takže se včas přihlašte. Přihlásit se můžete Silvii Vackové na telefonní číslo 606576513 nebo email: sisa.w@seznam.cz
Kde: Komunitní dvorek EDDA,  Korbářova 319, Chrudim II, 537 01 Chrudim
Pořádá: Zelený dům Chrudim, z.s., KOKOZA, EDDA, z.ú ve spolupráci s Klubem Hnutí Brontosaurus Zelený dům

Proběhlo:

Tvorba ohrady na Habrově: 15 -17.5.2020

https://www.facebook.com/events/2620367771548146/

Od pátku do neděle 15-17.5.2020 bude probíhat víkendovka Hnutí Brontosaurus na Habrově ve spolupráci se Zeleným domem Chrudim a Klubem ochránců SPR Habrov. Informace: zelenydum@brontosaurus.cz nebo na 775 012 157. Půjde o obnovu ohradníku pro pastvu ovcí v Kučerově sadě. Akci podpořilo MŽP ČR a MV ČR.

https://www.mapotic.com/lokality-hnuti-brontosaurs/145042-pr-habrov

Image result for Habrov
 

 

Další akce, kterou pořádáme je Víkendovka Jak se neseznámit:

https://www.brontosaurus.cz/dobrovolnicke-akce/detail/13076

 

Jak se neseznámit

akce příroda
víkendovka
Datum
Místo Lichnice, Pařížov, Železné hory
Věk 18–40 let
Cena do 200 Kč Kč
Kontaktní osoba Michal Šindler
777 583 491
tajna.schranka@brontosaurus.cz
Web akce: michal-sindler.wz.cz

Co na nás čeká

Co nás čeká: Měli jste někdy pocit, že je seznamování fuška ? Stresuje vás už samotné oslovení sympatického protějšku ? Zkoušíte pořád něco nového a pořád bez úspěchu ? Nezoufejte, my vás seznámíme se všemi způsoby, jak se neseznamovat, a to i s těmi, které by vás nikdy ani nenapadly! Až něco vymyslíte příště, tak už budete vědět, že to zaručeně nebude fungovat. Bohužel nemůžeme zcela garantovat, že se na víkendovce přeci jen omylem neseznámíte, ale s tímto rizikem je třeba počítat. Cech psychologů zamítl naši žádost o akreditaci z formálních důvodů (pochybné metody, zcela nedostatečná kvalifikace a do nebe volající citová okoralost), ale my se výzev nebojíme! Věříme, že o víkendovce se bude léta a léta povídat... na terapeutických sezeních u psychologů. Kromě programu se můžete těšit na nové i staré tváře, spaní na hradě pod širákem a smysluplnou pomoc hradu i přírodě.

Co, kde a jak

Akce příroda a akce památky. Spaní na hradě a nebo pod hvězdami, ve spacáku ve stanu a nebo v základně entomologa v lesíku nedaleko říčky Doubravy. Doprava vlakem z Prahy i Brna přes Čáslav do Třemošnice, případně do Pardubic a po té busem do Třemošnice. Pomezí kraje Vysočina a Středočeského a Pardubického kraje.

https://www.mapotic.com/lokality-hnuti-brontosaurs/49032-lichnice

https://www.mapotic.com/lokality-hnuti-brontosaurs/47475-trakalova-louka-u-parizova

Dobrovolnická pomoc

Budeme pomáhat na hradě Lichnici a v přírodním parku Doubrava. Budeme pomáhat s nálety na hradě, natírat střechu a studnu. V přírodě nás čeká údržba kolem tůni pro obojživelníky, sekání květnaté louky a také čištěni zídek pro ještěrky, aby se měly kde slunit. Pořádá Klub Hnutí Brontosaurus Zelený dům. Partnerem akce je Zelený dům Chrudim, z.s.

Malá ochutnávka

Tak trochu jinak. Recese na téma seznamování. Více zde na webu: http://michal-sindler.wz.cz/jak-se-neseznamit/ Kdo má facebook: https://www.facebook.com/events/644044986402396/?active_tab=about

Organizační tým

Těší se na tebe Michal Š, Michal R., Dan, Klára, Tibor. 

Akce je podpořena Ministerstvem vnitra ČR.

Proběhlo v roce 2019:

Dne 12.9.2019 jsme se účastnili Hravého odpoledne na farmě Apolenka ve Spojilech.

Ahoj, o víkendu 12.-13.10. budeme sázet stromky v přírodní rezervaci Habrov u Chrudimi.

Sázení se uskuteční v sadech v přírodní rezervaci Habrov a sázet se budou především staré a krajové odrůdy, švestky, hrušně, třešně, višně a myrobalány. Nářadí a rukavice budou zajištěny.

Přijít můžete už v pátek 11.10., akce začne večer v klubu Agora, jinak budeme rádi když přijede i na chvilku kdykoliv o víkendu.
Přespání a občerstvení bude zajištěno :-)
Akci zajišťuje Klub Hnutí Brontosaurus Zelený dům, a účastnit se budou další lidé z Topole a hnutí Brontosaurus.

Budeme moc rádi, když nám na chvilku přijdete pomoct.

Fb informace zde: https://www.facebook.com/events/371165933828184/?notif_t=plan_admin_added&notif_id=1570027601697307

Kontakt: 775 012 157

Web akce: https://www.sazimebudoucnost.cz/akce/Ovocny-sad-Habrov

Pomáháme spoluorganizovat o letošním létě 2019:

 

NaOstro

prázdninové
Datum
Místo Chrudimsko - Prosetín a Habrov
Věk od 18 let
Cena 1000 Kč
Kontaktní osoba Štěpa
731 262 337
naostro.brontosaurus@gmail.com
Web akce: facebook.com

Co na nás čeká

Deset dní na přelomu léta strávíme v krajině Chrudimska. Kromě dobrovolnické práce budeme společně si vařit, koupat se v lomech, zpívat, smát se, putovat, hrát si, vysedávat u ohně, poznávat sebe, druhé a krásná místa. Atmosféra tábora i program bude volnější, vítáme i zkušené matadory, kteří už mají nějakou tu bronťárnu za sebou. Pokud nemáš čas přijet na celý tábor, nevadí. Vítáme i ty, kteří chtějí přijet jen na pár dní.

Co, kde a jak

Spát budeme tam, kde si usteleme, ale vždycky to bude v suchu a pohodlí. Vařit si budeme sami společnými silami, v polních podmínkách s polní kuchyní, chutně, vegetariánsky, a s možností drobného doladění pro zarputilé masožravce. Veganská strava je možná po dohodě a s vlastní výpomocí. Po těžké práci v horkém slunci budeme mít možnost tekutého občerstvení, které ale nebude zahrnuto v účastnickém poplatku (budeme čárkovat). Koupání bude přírodní. V případě krajní nouze nebo zpřísněných hygienických potřeb lze ve výjimečných případech domluvit očistu těla i v civilizaci. Cena za tábor je 1000 Kč (100 Kč/den), možno po domluvě přijet i jen na část.

  • Strava: můžete si vybrat

Dobrovolnická pomoc

Vypomůžeme na mokřadních lukách s výskytem vzácných upolínů a krvavcem, na který je vázán ohrožený modrásek. Také pomůžeme s péčí o cenný sad plný původních odrůd ovoce, pokosíme krásné louky, kam se nedostane těžká mechanizace. Práce bude spočívat především v kosení, hrabání, sušení a stahování sena k odvozu. Práci se budeme věnovat 5-6 hodin denně, nebudeme ale pracovat každý den. Při práci budeme používat starou dobrou kosu a ostatní ruční nástroje.

Na akci budeme pracovat přibližně 5 hodin denně.

Organizační tým

Těší se na tebe Rusalka, Vlaďas, Štěpa, Ludvík, Sam, Matěj.

Kontakt

Kontaktní osoba: Štěpa
E-mail: naostro.brontosaurus@gmail.com
Telefon: 731 262 337 
Webová stránka: odkaz

Plánované akce a připravujeme:

 

Civilizace: Úsvit 

Akce památky

i Akce příroda

víkendovka akce příroda
Datum
Místo Třemošnice u Čáslavi a Pardubic,přír.park Doubrava
Věk od 18 let
Cena 200 Kč
Kontaktní osoba Michal Šindler
420777583491
tajna.schranka@brontosaurus.cz

Co nás čeká ?

 

Zážitkový program je inspirován legendární počítačovou hrou Civilizací I a lidskými dějinami. Začínáte jako prostí osadníci v novém prostředí bez jakýchkoliv znalostí a vybavení. Co uděláte je na vás. Jaký bude váš osud? Zemřete hlady? Sežerou vás hladové šelmy či padnete za oběť barbarským kmenům? Budete dost chytří a zvládnete posunout lidské poznání? Podaří se vám z malého kmene osadníků vybudovat velkolepou civilizaci? Poznejte na vlastní kůži počátky lidských dějin a staňte se jejich tvůrci! Aneb pomoc na starobylém hradě i na květnaté louce s tůněmi v přírodním parku.

Co, kde a jak

Zřícenina hradu Lichnice se nachází na skalnatém ostrohu nad Třemošnicí a její místní části Podhradí, tyčí se jak nad Lovětínskou roklí tak i nad Hedvičinným údolím. Situována je v západním okraji Železných hor (CHKO), z místní rozhledny se naskýtá úchvatný rozhled. Při výborných podmínkách je možné vidět Říp, výjimečně dokonce Milešovku. Hrad má jedinou plně krytou útulnou místnost, která během víkendovky slouží na spaní, debaty a jako kuchyň. Terénní základna Hamry u Pařížova, (srub), leží v přírodním parku Doubrava poblíž obce Pařížov - místní části obce Běstvina, odkud jezdí např. přímé busy až do Pardubic, využíváme zastávku Křížovka (u restaurace), odkud jdeme neznačenou cestou 1,5 km cca. Pěšky je vzdálen 5 km od žst. Třemošnice. Ve srubu je zavedena elektřina, velká místnost je vybavena kamny a lednicí, kadibudky jsou umístěny venku. Je obklopen zahradou a květnatou loukou, pod kterou protéká řeka Doubrava a lesem. Jde o pozůstalost od entomologa, ornitologa a milovníka přírody, Jaroslava Trakala. Zelený dům Chrudim pokračuje v jeho vizi ochrany přírody.

Organizační tým

Těší se na tebe Michal,Tibor.

Kontakt

Kontaktní osoba: Michal Šindler
E-mail: tajna.schranka@brontosaurus.cz
Telefon: 420777583491 
Webová stránka: odkaz

 

Zveme Vás na zajímavou vycházku ke Světovému dni mokřadů. Sraz je u sochy Jana Pernera v Pardubicích v sobotu 9.února v 9:00 hod. a nebo v 8:30 hod na nádraží ČD v Chrudimi, odkud se pojede do Pardubic. S sebou teplé oblečení, dalekohled, případně svačinu a pití, případně klíč, budeme pozorovat a také určovat ptactvo. Akce je vhodná i pro děti. S sebou je možné vzít i něco dobrého. (Vodní ptáci (kachny, labutě, lysky, rackové) - nejvhodnějším krmivem pro tyto ptačí druhy je pečivo. Pečivo by mělo být měkké (ale nikoliv čerstvé), nalámané na malé kousky. Tvrdý chléb nebo pečivo může ptákům způsobit zranění jícnu, dále je lze krmit i těstovinami. Kontakt: 775 012 157. Email: zelenydumchrudim@email.cz
Sraz je také v Chrudimi na vlakovém nádraží, v 8:42 vlak odjíždí do Pardubic.
 
Proběhlo:

Vánoční zpívání u parku Střelnice a kaple 14.sv.pomocníků a Vánoční dílna se uskuteční v sobotu 22.prosince 2018 od 15 do 18 hod.  Tvořívá dílna bude probíhat v Ekocentru Ledňáček při chrudimské ulici Malecká naproti Červené kapličky. 

 

Letošní proběhlé víkendovky

 

Tak trochu jinak (zříc. hradu Lichnice u Čáslavi a Pardubic)Program Akce Příroda

26-28.10.2018 Sraz: 19:00

LCH.jpg

Chceš zažít opravdu nabitý pracovně-zážitkový brontosauří víkend?

Během nabitého víkendu pomůžeme jak přírodě, tak i místním památkám, uvidíme vyschlou přehradu, přespíme na hradě i ve srubu, čekají Tě brontosauří výzvy (analogie skautských bobříků) slibující intenzivní zážitky během starých známých hrách a aktivitách v TAK TROCHU JINÉM podání, které zaručeně pobaví a rozšíří obzory, budeme cestovat i v čase a to celé završíme malým výletem.Trochu jinak. 

(Příroda kolem Hradu - oblast CHKO Železné Hory a Přírodní park Doubrava, pojmenovaný dle místní říčky pod starou přehradou z roku 1913. Táhne se až k údolí místního rodáka a malíře A. Chitussiho, který zde namaloval řadu významných uměleckých děl.V neděli je pro zájemce možnost jít po obědě pěšky od hradu Lichnice do Ronova nad Doubravou nebo až do obory Žleby.)
Sraz je na nádraží v Třemošnici v pátek 26.10.2018 v 19 hodin.

Další informace zde: http://michal-sindler.wz.cz/trochu-jinak/

Psalo se o nás v Deníku: 

https://chrudimsky.denik.cz/zpravy_region/brontosauri-pomahali-20181101.html

http://www.nevladky.cz/akce/neziskovky/dobrovolnici-hnuti-brontosaurus-z-cele-republiky-pomahali-v-nasem-kraji-nejen-v-ochrane-prirody-ale-/

Druh: Pracovní
Pomůžeme s: Práce na loukách kolem mokřadů a tůní u Pařížova nacházejících se přírodním parku Doubrava, v neděli ráno uděláme Blitzkrieg proti Trifidům i jiným přivandrovalým rostlinám 
Místo: Louky u Pařížova, Lichnice, okres Chrudim
Věk: od 18 do 99 let
Pořádající ZČ nebo klub: Zelený dům
Organizátorský tým: Michal, Tibor
Účastnický poplatek (Kč): 0
Přihlášení a kontakt: Michal Šindler
Telefon: 777583491
Email: tajna.schranka@brontosaurus.cz
Web: www.brontosaurus.cz/zelenydum
Přílohy: LCH.jpg
 

Víkendovka v kraji lomů a kaňonů v Prosetíně u SkutčeProgram Akce Příroda

18-19.8.2018 Sraz: 18.4.2018

tuzebnik.jpg

Koupání v lomech a vycházka do kaňonu a k lomům Skutečska a dobrovolnická práce na úpolínových loukách a při tvorbě strouhy u Kosařky. Večerní pozorování hvězd dalekohledem, motýli a další milovníci luk.

Doprava do Prosetína a zpět je o víkendu možná po celý den, příjezd od Pardubic a Chrudimě nejdříve v 8:27, odjezd posledního vlaku na Chrudim a Pardubice je dle víkendového jízdního řádu ve 21:45 po oba dny. Nejlépe se pracuje večer a ráno, proto zde budeme po oba dny, tj. v sobotu a neděli, program bude uzpůsoben počasí a možnostem. 
Stany můžeme zapůjčit po nahlášení, budeme rádi, když se nám ozvete do středy 15.8.2018 do 22 hod . 
Telefonni kontakt: 775 353 901, 606 576 513 , 469 811 145
Email: zelenydum@brontosaurus.cz
Těší se na Vás Silvie, Tibor, Pepa - košíkář a botanik, kterého znáte možná ze skanzenu z Nasavrk.

Další informace a fotky zde:
https://www.facebook.com/zelenydumchrudim/
(Pozvánka) nebo zde: https://www.facebook.com/zelenydum - je možné psát a ptát se po chatu.
na www.brontosaurus.cz/zelenydum

https://www.zdarskypruvodce.cz/v-zulovych-lomech-u-skutce-se-da-i-koupat/
http://www.navstevnik.cz/10_1426_lom-prosetin/
https://www.geocaching.com/geocache/GC1BBWX_lomy-skutecska-v-prosetin?guid=dcfa0bc5-cef2-46f1-b08e-5cd12da0b06f
https://regiony.rozhlas.cz/zulova-stezka-u-skutce-na-pardubicku-vede-kolem-zatopenych-lomu-7441679

Druh: Pracovní
Pomůžeme s: Dobrovolnická práce v podobě hrabání úpolínové louky, stahování biomasy - tužebníku v plachtě, hloubení strouhy, údržba okolí lomu, možnost sekání kosou apod. Možnost vytváření strouhy pro jarní tání, pro možnosti obhospodařování mokřadní louky nebo pomoci na lomu Kosařka a v jeho okolí, ochrana vysázených vrbiček a keřů, vytváření zídek pro ještěrky, malých tůněk apod. Za horkého a slunečného dne upřednostňujeme práci spíše v pozdně odpoledních nebo ranních a dopoledních hodinách. 
Místo: Prosetín
Věk: od 1 do 99 let
Pořádající ZČ nebo klub: Zelený dům
Organizátorský tým: Silvie, Tibor, Pepa
Účastnický poplatek (Kč): 0
Telefon: 775353901
Email: zelenydum@brontosaurus.cz
Web: www.zelenydum.estranky.cz
Přílohy: tuzebnik.jpg

Proběhla víkendovka

Trochu jinak

        W3Schools

Co? Pracovně-zážitkový vandr/výlet
Kdy? červnový víkend
Kde? Železné hory - začínat a končit se bude v Třemošnici, uděláme výlety po okolí dle počasí a chuťi - Lovětínská rokle, Hedvičino údolí, Peklo, Běstvina, Seč
Pro koho? 18+ 
zdraví práceschopní lidé 
Práce Práci zvládneme rychle, tak zvládneme dvě blízké lokality
hrad Lichnice - vysekávání náletů, drobné pomocné práce okolo hradu a vytvoření tzv. hadiště (líheň na užovky hladké, které se vzácně vyskytují na Lichnici).
Hamry u Pařížova - čistění tůní pro obouživelníky
Přihlášení Michal Šindler 
tajna.schranka@post.cz
+420 777 583 491

Další informace zde: http://michal-sindler.wz.cz/trochu-jinak/

 

Klub Hnutí Brontosaurus Zelený dům

byl založen v lednu 2014 se studenty Střední školy zemědělské a VOŠ Chrudim a aktivně se zapojuje do Akcí Příroda, Ukliďme Česko, Dne dobrovolnictví, Dnů Země a dalších osvětových akcí pro veřejnost ve spolupráci se Zeleným domem Chrudim, z.s. Více o akcích a co připravujeme, se můžete dozvědět viz níže na stánce.

Přátelíme se i se ZČ HB SEVER, Klubem přátel Lukova z Hnutí Brontosaurus, bývalými členy HB Punťa Pardubice a dalšími.

Kontakt:

Email: zelenydum@brontosaurus.cz   Telefon: 469 811 145

Adresa pro poštu: Klub Hnutí Brontosaurus Zelený dům, Víta Nejedlého 584, 537 01 Chrudim / není fakturační adresou - Kluby spadají pod Kancelář Ústředí HB, viz zde http://www.brontosaurus.cz/struktura-a-organizace/kluby

FB: www.facebook.com/zelenydum   web: www.brontosaurus.cz/zelenydum

vanocni_1.jpg

Ukliďme Pardubice 7.4.2018

VKP Zákoutí a Nemošickou stráň budeme uklízet v sobotu od 9 hodin.

Tibor Schwarz a Ivan Hoza

Dalí informace:

email: zelenydum@brontosaurus.cz

 

Vycházkové hledání jara s milovníky přírody a ornitologem z Chrudimě do místní části Topol Neděle 8.4.2018

V letošním roce se zaměříme na kvetoucí dymnivky a různé plže, viz web Mladých ochránců přírody a plakát. http://www.emop.cz/hledani-jara/ a také na ptactvo, dalekohled doporučen. V cíli i cestou bude možné pomoci i s úklidem, ve spolupráci s místními se dále se seznámíte s tamější přírodou u jedinečné rezervace a také historií kolem významného Neolitického hradiště. Sraz: Chrudim - park Střelnice u altánu v neděli 8.4.2018 ve 14:00 hod. Kontakt: (telefon: 469 811 145 do 11:30 hod.) Mobil: 602 740 053 Budeme také rádi, pokud se nám případně nahlásíte do soboty večer 7.4.2018 na email: zelenydum@brontosaurus.cz . Občerstvení zajistěno. V případě trvalého deště se akce nekoná.

hledani_jara_2018.jpg

 

 

Připravujeme pro Vás vernisáž Výstavy s názvem Na čem se smaží Indonesie, 
uskuteční se v Klubu Agora, Šance pro Tebe v Chrudimi v ulici Štěpánkova 92 (Dům dole v podloubí), v úterý 10.4.2018 od 17 hodin.
Součástí bude i drobné pohoštění bez palmového oleje, promítání, diskuze a Klubový večer.

velkavystavachrudim_jeden_svet_mala.jpg

Akce příroda v přírodní památce ptačí ostrovy se uskutečnila v pátek 22.12.2017. Dopoledne i odpoledne probíhala příprava akce v přírodní památce Ptačí ostrovy a v  Ekocentru Ledňáček.

Kontakt: 606 576 513 - Silvie Vacková. Email: zelenydum@brontosaurus.cz

dsc07627.jpg

 20.srpna jsme postavili novou zídku pro ještěrky, v rámci Akce příroda, foto: T.Schwarz

 

Akce příroda - sobota 18.11.2017 Nemošice

Sraz byl v sobotu ráno 18.11.2017 v 9 hodin u Drozdic, (okres Pardubice) u vstupu do Přírodní památky Nemošická stráň. Viz mapa. Práce spočívala v odnosu náletu dřevin po odborném prořezání arboristou a pod odborným vedením místních ochránců přírody.
Určeno pro všechny milovníky, kteří rádi pomáhají v přírodě.

akce_nemosice.jpgdsc09373.jpg

https://mapy.cz/letecka-2015?planovani-trasy&x=15.8158996&y=50.0135519&z=14&rc=9j.ZrxXaVu&rs=&rs=coor&ri=&ri=&mrp=&mrp=%7B%22c%22%3A111%7D&rt=&rt=

Více zde:http://www.brontosaurus.cz/co-delame/kalendar-akci/detail/9327

 

Víkendovka v Pařížově - neděle 12.10.2017

 Druhá podzimní akce v přírodě v Pařížově,  se uskutečnila v neděli 12.listopadu 2017. Vázala se také ke 100 letům od narození entomologa, ornitologa a milovníka přírody, Jaroslava Trakala.

Dopoledne : spočívala v provádění menší údržby v areálu zahrady, schrabání stařiny kolem tůní, v dohrabání čerstvě spadaného listí tůních, které jsme vyhloubili již v první části víkendovky v neděli před 14 dny, zazimování základny.

V odpoledních hodinách na základně v Hamrách u Pařížova proběhlo vzpomínkové setkání s pohoštěním.


Děkujeme moc za na setkání s Vámi.

Kontakt: zelenydum@brontosaurus.cz nebo telefonicky na 606 576 513.. Děkujeme.


Děkujeme za podporu kanceláři Hnutí Brontosaurus a MŽP.

parizov-2.jpg parizov.jpg

 

http://chrudimsky.denik.cz/zpravy_region/ochranci-prirody-staveli-kamenne-bydleni-pro-jesterky-a-hmyz-20170823.html

 

spojil_2017.jpg spojil_2017_hb.jpg

Akce Hravé odpoledne na farmě a poznávání živočichů, především  obojživelníků a ptáků. Foto T.Schwarz, září 2017

V sobotu 15.července 2017 ste se s námi mohli sektat na Vysočině na akci Cesty alejemi z Přibyslavi do Krucemburku.

http://arnika.org/cykliste-na-vysocine-slapli-do-pedalu-za-aleje

tour_de_aleje.png

 

Pracujeme také v západní části pardubického kraje: http://www.brontosaurus.cz/aktuality/670-parizov-mnisek-pod-brdy-mikulcice-i-tam-letos-opet-pomahame

Akce v rámci Týdne udržitelnosti červen 2017

sous_chrudim_hb.jpg

Chrudim - Městské sady, foto: T.Schwarz

praha_udrzitelnost_2017.jpg praha_2017.jpg

Palmovka Praha: Foto: T.Schwarz a P.Černý

praha_udrzitelnost_sous_2017.jpg

Praha Palmovka, Stanoviště Souš s palmovým olejem a životním stylem, foto T.Schwarz

 

vysadba_vrb_prosetin_3_2017_zelenydum.jpgvysadba_vrb_prosetin_uklid_louky_3_2017.jpg

Jarní práce se středoškoláky v Prosetíně březen 2017, foto T.Schwarz

 

Zve Vás ústředí Hnutí Brontosaurus:

Třeba na některou prázdninovou akci:

http://prazdniny.brontosaurus.cz/

A nebo na pomoc památkám

http://www.akcepamatky.cz/kalendar-vikendovek

či přírodě: http://akce.brontosaurus.cz/kalendar-vikendovek

A pokud máte zájem o osvědčení Organizátorské, tak jsou tu opět

,,Cestičky" :

www.cesticky.cz/

V roce 2017 zatím proběhl Den Země v Pardubicích a Den Země v Chrudimi.

breznova_prace-_na_upolinove_louce_2017_zelenydum.jpgprosetin_schwarz_27_9_2017_3.jpg

Akce se středoškoláky s Hnutí Brontosaurus probíhá i v roce 2017,

Foto na Úpolínové louce v Prostíně: Petr Černý

 

Proběhlo 2016 :

0001.jpg

 

Naše akce, zúčastnili jsme se a tiskové zprávy 2016:

Z Dobrovolnických pracovních akcí proběhla -  Obnova sadu v lokalitě u Chrudimě, údržba tůní na Třemošnicku a nebo Management luk v Prosetíně.

Se studenty SŠZ a VOŠ Chrudim jsme vysazovali také staré a krajové odrůdy švestek a slivoní v přírodní rezervaci, především místní švestku Chrudimku.

 

dsc00773.jpg

Toto foto je z Ekologické olympiády 2016, které se v našem kraji konalo v Chrudimi. Na fotce je exkurze před samostatnými pracemi a prezentacemi od rozhledny Bára. Letos byl tématem Turismus.

 

cimg1218.jpg

 

Ekologická výchova a osvěta 2016

Účastnili jsme se akcí na náměstích, jako je Den Země Chrudim 19.4.2016, Vysoké Mýto 20.4.2016 Pardubice, 22.4.2016. Dále Sportovně - přírodovědného dne v  chrudimských Klášterních zahradách 28.4.2016 a nebo akce Ukliďme Chrudim ve spolupráci se Zeleným domem Chrudim, z.s. a v pátek 15.4.2016 Dne dobrovolníků 25.6.2016 na Resselově nám v Chrudimi.

http://chrudimsky.denik.cz/zpravy_region/poznavejte-prirodu-se-zelenym-domem-20160405.html 

http://chrudimsky.denik.cz/zpravy_region/uklidme-svet-zaneradenych-mist-je-kolem-nas-mnoho-20160403.html

http://chrudimsky.denik.cz/zpravy_region/v-rece-se-valely-i-tezke-monitory-20160418.html

http://chrudimsky.denik.cz/zpravy_region/sportden.html

http://chrudimsky.denik.cz/zpravy_region/chrudimske-namesti-patrilo-dobrovolnikum-20160625.html

 

Uspořádali jsme roku 2015:

Za tajemstvím starého přírodovědce se konalo 3-4.10.2015

Pojďte se vydat po stopách tajemného přírodovědce, který žil a tvořil u říčky Doubravy v Přírodním parku Doubrava. Půjdeme v jeho stopách až do jeho terénní základny, která volá po opravě a údržbě. Dále budeme upravovat a udržovat tůňky pro obojživelníky, zídky pro ještěrky. Společně navštívíme neznámá a kouzelná místa v údolí řeky Doubravy.
Budeme bydlet v budově a jíst budeme domácí stravu (Vege/maso) a místní produkty.

doubrava_u_zakladny.jpg


Druh: Pracovní
Pomůžeme s: Pomůžeme s: údržba tůní pro obojživelníky, údržba a úprava zídek pro hady a ještěrky, úklid a drobné úpravy terénní základny, kosení a hrabání louky
Strava: můžete si vybrat
Místo: Přírodní park Doubrava
Věk: od 16 do 99 let
Pořádající ZČ nebo klub: Zelený dům
Účastnický poplatek (Kč): 0
Přihlášení a kontakt: Borek Schwarz, Silvie Vacková,
Telefon: 469811145 / 606576513
Email:  
Web: www.zelenydum.estranky.cz/clanky/klub-hnuti-brontosaurus

 

 

Zúčastnili jsme se a tiskové zprávy 2015:

Dne dobrovolníků - http://chrudimsky.denik.cz/zpravy_region/zahrady-patrily-dobrovolnikum-20150620.html

Pozvánky na rok 2015:

image-0001-1-.jpg

 

Otevři oči, mysl i srdce a zkus to! 

Zážitkově-vzdělávací kurz Cestičky

www.cesticky.cz  s  jedinečnou atmosférou.

Klub Hnutí Brontosaurus Zelený dům Cestičky doporučuje.

 

Děkujeme všem přátelům, že přišli na tradiční Vánoční zpívání v parku Střelnice, od 17 hod. K dispozici bylo i Betlémské světlo a jmelí. Více zde: http://chrudimdnes.cz/tradicni-vanocni-zpivani-v-parku. Váš Klub Hnutí Brontosaurus Zelený dům.

 

Město Chrudim nám udělilo pamětní list za rok 2014

Počátkem prosince 2014 jsme byli pozváni na večírek, který se konal v Radoušově ulici v Chrudimi a dostali jsme děkovný pamětní list od pana Starosty Mgr.Petra Řezníčka, za celoroční podporu a přínos pro zvyšování kvality Města Chrudim za rok 2014.

 

Adresa naší kanceláře na nové adrese v prostorách z.s. Zelený dům Chrudim na Školním náměstí v Chrudimi v budově bývalého kapucínského kláštera na Školním náměstí 11 v Chrudimi, vedle TJ SOKOL a Muzea barokních soch v Chrudimi : Více se však s námi setkáte na různých osvětových akcích a kampaních.

Mapa

Hnutí Brontosaurus pořádal celostátní akci zvanou ,, DORT" , který proběhl v Telči  19-21.9.2014

Více zde: http://www.brontosaurus.cz/aktuality/352-sefka-dortu-adela-kulstrunkova-bude-to-pecka-od-zacatku-do-konce

http://dort.brontosaurus.cz/2014/

Víte, že právě Pardubák, pan Jiří Jiránek spoluzaložil naše Hnutí ?

Mimo jiné se zná i s ochránci z Chrudimě.

 Něco  málo z naší historie : http://www.brontosaurus.cz/o-nas/historie-brontosaura

Špičkový organizátorský a zážitkový kurs proběhl

http://www.cesticky.cz/fotky.html

 

cesticky.jpg

 

 

 

images.jpg